Закінчуєш школу? Час готуватися! Все про ЗНО: розклад ЗНО, реєстрація на ЗНО, програми ЗНО, запитання та відповіді ЗНО.

ВУЗи України по регіонах. Рейтинги ВУЗів. Болонський процес в Україні.

Вища освіта за кордоном. FLEX - безкоштовне навчання в США для старшокласників.




Пошук по сайту


Все про оцінювання та ВУЗи України > ВУЗи України > Про ліцензування


Роз'яснення Управління ліцензування, акредитації та нострифікації Міністерства освіти і науки України щодо ліцензування вищих навчальніх закладів

Так виглядає ліцензія ВУЗа
Ліцензія ВУЗа

До уваги абітурієнтів та громадськості!

Після публікацій у газеті „Освіта України” (№ 49-50 (743) від 04.07.2006р.) та в інтернеті на офіційному веб-сайті міністерства інформації про вищі навчальні заклади та відокремлені структурні підрозділи вищих навчальних закладів, у яких анульовано ліцензії або припинено освітню діяльність, до міністерства почастішали звернення із питаннями: "Як уберегти себе від обману?", "Як знати, чи має той чи інший навчальний заклад чи філія право на діяльність?", "Чи отримає мій син (дочка) за результатами навчання у цьому навчальному закладі державний диплом?", "Чи буде визнаватися диплом цього навчального закладу?" тощо.

На ці і подібні питання управління ліцензування, акредитації та нострифікації надає роз’яснення.

Документом, що засвідчує право вищого навчального закладу проводити освітню діяльність із підготовки фахівців з вищою освітою, є ліцензія, видана Міністерством освіти і науки України. У ліцензіях на освітню діяльність зазначаються назва напряму, спеціальності, освітньо-кваліфікаційний рівень та обсяги підготовки, термін дії ліцензії, а також назва та юридична адреса вищого навчального закладу, його відокремлені структурні підрозділи (філії) та їх юридичні адреси. При цьому, оригінал ліцензії знаходиться у головному навчальному закладі, а відокремленим структурним підрозділам (філіям, представництвам тощо), переліченим у ліцензії, видається копія ліцензії, завірена органом ліцензування. Тому для з’ясування питання "Чи має право готувати фахівців?" є проста відповідь – за наявності ліцензії.

Відповідь на питання стосовно визнання дипломів того, чи іншого навчального закладу, а також права навчального закладу видавати дипломи про освіту державного зразка теж проста і однозначна – за умови акредитації у навчальному закладі напряму чи спеціальності, за якою навчаються студенти.

Відповідно до пункту 3.4 Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти керівництво навчального закладу зобов’язане надавати (у тому числі шляхом реклами) особам, які вступають до навчального закладу, достовірну інформацію про умови прийому, плату за навчання, зміст і форму документів, що видаються після його закінчення. Також ознайомити абітурієнтів та їх батьків із наявними у навчального закладу ліцензіями та сертифікатами про акредитацію. Невиконання Ліцензійних умов є підставою для анулювання ліцензії навчального закладу та припинення його освітньої діяльності. Тому у кожному випадку, коли керівництво навчального закладу відмовляється ознайомлювати абітурієнтів із наявними ліцензіями та сертифікатами це повинно насторожувати і викликати питання про їх наявність, а отже і про наявність права надавати освітні послуги. Про такі випадки порушення необхідно інформувати міністерство для вжиття заходів.

Інколи трапляється ситуація, коли навчальний заклад отримує ліцензію на певну спеціальність, а акредитацію її він може провести лише в період першого випуску студентів. Тому у таких ситуаціях є певний ризик з огляду на те, що трапляються випадки відмови в акредитації, а як наслідок, неможливість продовження терміну дії ліцензії. У таких випадках є певна доля ризику для вступників. Тому тут кожен повинен для себе приймати відповідне рішення.


А так виглядає сертифікат про акредитацію ВУЗа
Сертифікат про акредитацію ВУЗа

Окремим і особливим є питання, яке не дає спокійно спати батькам дітей, які вступають, чи навчаються у відокремлених структурних підрозділах іноземних навчальних закладів. Чи будуть визнаватися в Україні дипломи, отримані у філіях іноземних навчальних закладів?

Представники цих філій переконують абітурієнтів, що наявність угоди, наприклад, між Україною та Російською Федерацією є запорукою обов’язкового та беззастережного визнання російських дипломів в Україні. Проте, це не зовсім так. Відповідно до законодавства визнанню підлягають лише ті дипломи, які видані навчальними закладами, що діють у відповідності до норм чинного законодавства. Дипломи, отримані у філіях, які створені і діють поза законом, не будуть визнаватися. І витрачені час і кошти можуть виявитися марними. Тому ми ще раз звертаємо увагу всіх на проблему діяльності в Україні відокремлених структурних підрозділів іноземних навчальних закладів. Як і вузи України, вони також повинні мати дозвіл на створення та ліцензію Міністерства освіти і науки України на надання освітніх послуг на території України.

Міністерство освіти і науки України проводить значну роботу щодо впорядкування діяльності вищих навчальних закладів та відокремлених структурних підрозділів вищих навчальних закладів, у тому числі і іноземних, та приведення її у відповідність до вимог чинного законодавства. За результатами перевірки діяльності навчальних закладів та їх філій Державною акредитаційною комісією приймаються рішення щодо припинення їх діяльності. Органами управління освітою у регіонах проводиться роз’яснювальна робота з питань вступу до діючих у регіонах філій вищих навчальних закладів.

Разом з тим ряд філій навчальних закладів продовжують оголошувати набір на навчання не маючи ні дозволу Міністерства освіти і науки України на створення підрозділу, ні ліцензії на право підготовки фахівців за спеціальностями. Особливо складною та напруженою ситуація є в Автономній Республіці Крим.



Все про оцінювання та ВУЗи України > ВУЗи України > Про ліцензування
 
загрузка...